BUDOWANIE WIZERUNKU FIRMY

kreowanie, re-lifting i zmiana wizerunku / tworzenie portali, blogów, sklepów internetowych i stron www

Aby firma mogła się skutecznie rozwijać, powinna dbać o swój wizerunek wśród klientów, pracowników, a także w mediach i u konkurencji. Kreowanie postrzegania marki przez społeczeństwo jest procesem złożonym, wymagającym zaangażowania i umiejętności dobrego planowania. Od strategii budowania wizerunku firmy zależy bardzo wiele. Jeśli nie zdobędziemy zaufania rynku, nasza działalność może ponieść klęskę. Jak więc temu zapobiec?

  1. Opracowywanie strategii budowania/umacniania wizerunku firmy
  2. Audyty komunikacyjne i analiza wizerunku firmy w mediach
  3. Prowadzenie działań skierowanych do środowisk opiniotwórczych
  4. Newslettery dla pracowników, klientów i partnerów handlowych
  5. Monitoring mediów
  6. Social media

1. Opracowywanie strategii budowania/umacniania wizerunku firmy

Elementy strategii budowania/umacniania wizerunku firmy muszą być ze sobą spójne. Spójność powinna też zachodzić w związku z pozostałymi działaniami marketingowymi firmy. Ważne jest postrzeganie firmy przez odbiorców. Spójność gwarantuje ich zaufanie oraz postrzeganie firmy jako profesjonalnej. Jej wizerunek musi również trafiać w gusta odbiorców oraz spełniać ich podstawowe oczekiwania, dlatego tak istotne są preferencje grup docelowych. Warto badać opinie odbiorców, które pomogą rozeznać się w ich oczekiwaniach i dopracować wizerunek pożądany przez środowisko, do którego chcemy dotrzeć. Dobrym pomysłem jest również analizowanie działania konkurencji, by wiedzieć, czym się od niej odróżnić, co oryginalnego można jeszcze zrobić. W strategii firmy muszą zostać określone jasne cele, jakie chcemy osiągnąć. Należy również zawrzeć w niej potencjalne sposoby ich osiągnięcia. Strategia powinna odnosić się do wszystkich sektorów firmy i angażować wszystkich jej pracowników. Każdy członek zespołu musi dokładnie wiedzieć, czym się zajmować.

Najistotniejsze zmiany, które prowadzą do umacniania wizerunku firmy:

  • materialne elementy wizerunku, tj. logo, czcionki na stronie internetowej, grafika, kolory, gadżety itp.;
  • budowanie wizerunku ogólnego (spójna tematyka, cele, a także określone narzędzia, za pomocą których je zrealizujemy); przydatne są hasła marki, najlepiej zapadające w pamięć, wzbudzające emocje. Pomaga też używanie słów kluczowych.

2. Audyty komunikacyjne i analiza wizerunku firmy w mediach

Audyty komunikacyjne badają wewnętrzne i zewnętrzne działania komunikacyjne w firmie. Dokumentują potrzeby i możliwości komunikacyjne, a także zajmują się danymi, na podstawie których zarząd firmy może podejmować skuteczne decyzje w sprawie organizacji komunikacji. Badania są przeprowadzane różnymi metodami, najczęściej dopasowanymi do indywidualnych potrzeb marki. Zwykle są to ankiety i sondy, które mają na celu wykryć problemy z komunikacją w firmie, by później usprawnić jej działania.

Analiza wizerunku firmy w mediach: istnieją narzędzia do monitorowania skuteczności działań firmy w Internecie. Dzięki nim można też łatwo sprawdzić opinie użytkowników na dany temat. Istotna jest także analiza komentarzy. Najlepsze funkcje do zmierzenia odbioru wizerunku marki w sieci to m.in. mierzenie zasięgów w social mediach oraz poza nimi, wskaźnik wypowiedzi (jakie emocje przeważają w wypowiedziach internautów o marce), wskaźnik liczby wzmianek na temat marki, wskaźnik udostępnień.

3. Prowadzenie działań skierowanych do środowisk opiniotwórczych

Należy najpierw określić, które grupy społeczne będą odgrywać rolę środowisk opiniotwórczych w obszarze działalności firmy. Po znalezieniu takich ludzi musimy zainteresować ich swoją marką, zareklamować się. Reklama powinna być skonstruowana w taki sposób, by właśnie docelowa grupa opiniotwórcza zainteresowała się firmą. Treści, które ma do przekazania marka, jej cele i sposoby ich realizowania, również trzeba formułować w taki sposób, by środowisko opiniotwórcze nie miało nic do zarzucenia. Dopiero w drugiej kolejności skupiamy się na rzeczywistym odbiorcy.

4. Newslettery dla pracowników, klientów i partnerów handlowych

Przygotowanie dobrego newslettera dla pracowników, klientów i partnerów handlowych stanowi krok ku rozwojowi i nowoczesności. W treści może znaleźć się w zasadzie wszystko, co łączy się z daną marką. Celem newslettera powinno być dostarczenie jak największej ilości informacji dotyczących firmy i jej usług (nowości, zmiany, aktualizacje). Wszystko to powinno być motywowane podstawowymi założeniami marki. Poza tym newsletter należy utrzymywać zawsze w tej samej konwencji – kolorystyka, czcionki, tytuł powinny być wspólne dla kolejnych wydań.

Na początku określamy grupę docelową. Dobrze jest się zastanowić, czego oczekują od nas potencjalni odbiorcy. Na tej podstawie wyznaczamy cele. Ważne, by w newsletterze nie przytłoczyć klienta nadmierną ilością informacji. Starannie dobieramy treści, które w nim zawieramy. Newslettera przeładowanego informacjami nikt nawet nie otwiera. Newsletter ma przyciągnąć jak najwięcej nowych odbiorców, ocieplić wizerunek marki, a także zwiększyć ruch na witrynie internetowej. Musi być przyciągający, więc trzeba zastanowić się nad dobrym tytułem. Warto wpleść grafiki, ale nie wypełniać nimi całego newslettera. Powinny one współgrać z treścią. Tekstu również nie może być za dużo.

Nie należy zadręczać odbiorców wiadomościami i spamowa kolejnymi newsletterami. Warto określić sobie odstęp czasowy w ich przesyłaniu, a także ustalić dokładny dzień i godzinę, w których przesyłamy newsletter. Dobrze jest spersonalizować maila, w którym wysyłamy nasz załącznik, np. dodać zwrot do konkretnego adresata, umieścić nawiązania do jego działalności.

5. Monitoring mediów

Dzięki niemu nie tylko mierzymy efekty naszej działalności, ale także zapobiegamy zastojowi w firmie, bo mamy możliwość realnego przewidywania i możemy przeciwdziałać. Zdobywamy również wiedzę o kliencie. Spostrzeżenia odbiorców pomagają usprawnić działania marki. Narzędzia do monitoringu mediów pomagają również znaleźć influencerów, którzy mogą pomóc w promocji. Dzięki nim mierzymy też efektywność naszych działań marketingowych, obserwujemy konkurencję, zbieramy informacje o potencjalnych klientach. Obecnie niezwykle ważne są hashtagi. Dzięki monitoringowi mediów możemy badać korzystność użycia wielu z nich.

6. Social media

Aby zadbać o wizerunek marki, obecnie konieczna jest aktywna działalność w social mediach. Stworzenie fanpage’a to podstawa, zwłaszcza jeśli chcemy dotrzeć do młodego pokolenia. Choć wydaje się, że Facebook powoli wychodzi z mody, brak profilu firmy na tym portalu wzbudza podejrzliwość użytkowników. Może im się zdawać, że marka jest fikcyjna i po prostu nie istnieje. Kolejna istotna kwestia to estetycznie prowadzony Instagram. Aby przyciągał wzrok użytkowników, powinien być tworzony w jednej konwencji, często w określonej kolorystyce i z grafikami o jednolitej stylistyce. Należy przygotowywać pomysłowe opisy, również utrzymywane w tym samym stylu. Niezwykle ważne jest obecnie używanie hashtagów, które będą trafiały do jak najszerszego grona odbiorców. Powinny one dotyczyć postów, pod którymi się znajdują, ale mogą być też luźnymi skojarzeniami.

Portal używa cookies, korzystanie z portalu oznacza ich akceptację, więcej informacji na stronie “Polityka Cookies”